Winnica Terra

Pomysł na winnice w Polsce wziął się … z Urugwaju – powiedział mi Maciej, współwłaściciel winnicy Terra zlokalizowanej w Malicach Kościelnych, wsi oddalonej o ok. 10 kilometrów od Opatowa we wschodniej części województwa Świętokrzyskiego.

Maciej, zanim założył w 2014 roku winnice w Polsce, spędził wiele czasu w Ameryce Południowej: Argentynie, Chile oraz Urugwaju. Zwiedził szereg winnic, zarówno tych Argentyńskich, produkujących wino na skale przemysłowe na kilkuset hektarowych polach, jak i miał też okazje przez 2 miesiące pracować w niedużej winnicy w Urugwaju. Po powrocie do Warszawy prowadził swój biznes, który szedł mu bardzo dobrze. Jednak postanowił zostawić wszystko i razem ze wspólnikiem, Michałem założyli winnice. Wybrali województwo Świętokrzyskie ze względu na stosunkową bliskość Warszawy oraz piękny południowy stok.

18297103_1489564697762680_1725455076_o

Dodać należy, że ziemia, którą wybrali jest nieprzypadkowa. Podczas sadzenia znaleźli pozostałości po cywilizacji starożytnej: groty, krzemienie, monety. Kiedy współwłaściciele pokazali znaleziska archeologom z Sandomierza okazało się, że to pozostałości osady sprzed 6000 lat. Na jednym z grotów znaleźli rysunki, które były wyprodukowane przez lokalną ludność i oddają miejsce dzisiejszej winnicy – rzeka Opatówka (płynąca tuż przy wjeździe do winnicy) oraz góry. Rysunek ten zdobi dzisiejsze etykiety wina.

18318647_1489564531096030_1792954962_o.jpg

Krzywe linie oddają rzekę a wzniesienia powyżej – góry.

Właściciele posadzili od razu 2 hektary winorośli. No i szybko okazało się, że nie jest to praca na weekendy – Maciej przeprowadził się do winnicy aby doglądać wszystkiego na bieżąco. Zostawił biznes, zostawił Warszawę. W 2015 roku powstało pierwsze, próbne wino, natomiast z rocznika 2016 powstało pierwsze wino na skalę przemysłową. Byłem jednym z pierwszych jego klientów – 27 kwietnia sprzedał pierwszą butelkę, natomiast ja zostałem szczęśliwym nabywcą 4 butelek 2 maja 2017 roku. W sprzedaży są: czerwone Rondo oraz 2 białe: wytrawny kupaż Seyval Blanc oraz Muscaris oraz półwytrawny Seyval Blanc (półwytrawny dlatego że zbiór opóźnił się o 5 dni ze względu na deszcze podczas zeszłorocznych zbiorów w stusunku do wytrawnego, co sprawiło że ilość cukru w owocach wzrosła).

18318237_1489564577762692_933801119_o.jpg

W tym roku współwłaściciele posadzili dodatkowe 2 hektary winorośli. Są już przygotowane 4 kolejne hektary ziemi na wspaniałych stokach pokrytych lessowa glebą.

Co do samego wina – byłem pod wielkim wrażeniem bukietu wytrawnego kupażu Seval Blanc oraz Muscaris. Nuty ananasa oraz grejpfruta uderzają niemal od razu, sprawiając że wino kojarzy się z najlepszymi rieslingami. Pomimo 13,5 % zawartości alkoholu, wino jest lekkie i świeże.

Czerwone wytrawne Rondo ma potencjał do leżenia – myślę, że najlepszy będzie za rok, może nawet dwa. Z całą pewnością są to obiecujące wina a zapał właściciela daje rękojmie, że będą coraz lepsze.

Nie można nie powiedzieć o dodatkowej atrakcji winnicy, której nie ma bodaj żadna inna polska winnica – food truck, gdzie można zamówić kawę oraz przekąskę.

18297126_1489565117762638_499082290_o.jpg

Zapraszam do zapoznania się ze stroną winnicy.

Właściciele chcą prowadzić winnicę otwartą dla wszystkich. Na miejscu nigdy nie ma pośpiechu. Dostępne są 2 tarasy widokowe, można też odpoczywać na leżakach patrząc na wspaniałe stoki pokryte winoroślą w ciszy i spokoju, nieśpiesznie prowadzić rozmowy o życiu i codziennych przyjemnościach.

Winnica Terra ma dodatkowy człon w swojej nazwie – winnica smaku. Mając na uwadze pyszności serwowane z food trucka oraz samo wino z całą pewnością jest to trafiona nazwa. Jednak wydaje mi się, że jeszcze lepszym podtytułem byłoby określenie – winnica chillu. Nie widziałem drugiego takiego miejsca nie tyle otwartego, co aż zapraszającego zwiedzających do odpoczynku od codziennego zabiegania – przydatne zwłaszcza dla mieszczuchów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: