Kącik: literatura enoturystyczna

W dobie Internetu, wyszukiwarek, Facebook’a, fanpage’y, Instagram’a czy innych portali, znalezienie pobliskiej winnicy jest dziecinnie proste: wystarczy chcieć. Ot, pierwsza z brzegu strona www.winogrodnicy.pl zawiera zbiór 377 polskich winnic wraz z linkami do wielu stron internetowych oraz fanpage’y. Warto jednak podkreślić, że także staromodne książki posiadają swoich (niestety nielicznych) przedstawicieli.

Ostatnio wpadła mi w ręce książka Ewy Wawro, „Winnice w Polsce. Wszystko o enoturystyce.” Pierwsze co rzuca się w oczy to twarda okładka, która przywodzi na myśl nieco cieńszą encyklopedię. Skojarzenia te potwierdza zawartość książki, która zawiera opis 50 winnic z całej Polski (oczywiście królują województwa: podkarpackie, lubuskie, małopolskie czy świętokrzyskie, jednak znaleźć można także „rodzynki” z województwa pomorskiego czy kujawsko-pomorskiego) wraz ze zdjęciami oraz praktycznymi informacjami turystycznymi, jak chociażby wymienienie pobliskich zabytków czy atrakcji.

W książce można znaleźć opis poszczególnych regionów winiarskich w Polsce, poczytać o początkach formowania się winiarskich stowarzyszeń oraz zapoznać z historią uprawy winorośli w Polsce.

Najważniejszy jednak jest opis winnic. Autorka podaje nie tylko suche fakty, jak powierzchnię upraw czy odmian winorośli znajdujące się w danym miejscu – udaje się jej także oddać charakter poszczególnych winiarzy, sprawić że marzy nam się spotkanie z właścicielami oraz przy lampce lokalnego przysmaku spędzenie ciepłego letniego dnia w z widokiem na rosnące grona.

IMG_0300

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: