Z jakich odmian produkowane są polskie wina ?

Nie ma się co oszukiwać.

Mówiąc delikatnie, klimat w Polsce dla uprawy winorośli nie jest optymalny. Winorośl, pomimo tego, że jest rośliną która nie wymaga specjalnie bogatych gleb (mówi się, że „wyrośnie nawet na skale”), bardzo nie lubi tego, czego w Polsce nie da się uniknąć – dużych amplitud temperatur. Tegoroczne doświadczenie pokazują, że nie tylko zimą potrafią uderzyć siarczyste mrozy, ale także na początku maja potrafi spaść śnieg.

Nie znaczy to jednak, że klimat jest za srogi na wyprodukowanie dobrego wina (o wymaganej średniej rocznej temperaturze pisałem też tutaj).  Istnieją takie szczepy, które rosną u nas szczególnie dobrze i sprawdzają w zdecydowanej większości miejsc.

Vitis vinifera (a więc winorośl właściwa) przyjmuje się u nas dosyć ciężko, ze względu na to, że wymaga ona najlepszych warunków klimatycznych. O ile od kilku lat pojawia się coraz więcej odmian białych winorośli właściwej: Rieslinga, Pinot Gris, Sauvingnon Blanc a nawet Chardonnay o tyle szczepy odmian czerwonych są sadzone jedynie w najbardziej profesjonalnie zarządzanych winnicach w najcieplejszych regionach Polski – bodajże najwięcej znajdziemy Pinot Noir oraz Cabernet Sauvignion.

Zdecydowanie łatwiej poradzić sobie z odmianami hybrydowymi, powstałymi na bazie laboratoryjnego krzyżowania odmian starszych, które są specjalnie dopasowane do naszego (oraz podobnego do naszego) klimatu.

Oto opis 3 subiektywnie wybranych najpopularniejszych odmian białych i czerwonych (hybrydy)

Wina białe

Jutrzenkaodmiana polska, wyhodowana w winnicy Golesz w Jaśle. Krzewy bez większych uszkodzeń znoszą spadki temperatury -24°C. Owoce Jutrzenki stanowią wartościowy surowiec do wyrobu win likierowych wzmacnianych oraz do aromatyzowania neutralnych kupaży. Wino o dość wyraźnej kwasowości, ekstraktywne w typie Sauvignon Blanc. Odmiana wymaga najcieplejszych lokalizacji w rejonach o łagodniejszych zimach.

Seyval Blanc – odmiana przerobowa, znana i użytkowana w Polsce od dawna. Owoce dojrzewają pod koniec września lub na początku października. Mrozowytrzymałość ok. -26°C. Grona średniej wielkości do dużych, stożkowato-cylindryczne, zwarte. Jagody średniej wielkości, kuliste, żółtozielone, o smaku winno-słodkim. Najwyższą jakość osiąga po 2-3 latach leżakowania, osiągając często górną granicę w kategorii win stołowych.

Solaris – odmiana niemiecka. Wytrzymałość krzewów na przemarzanie do -24°C. Wino jest bardzo dobrej jakości, aromatyczne, łagodne w smaku, o stosunkowo niskiej zawartości kwasów. Może być bardzo przydatne do mieszania z winami o zbyt wysokiej kwasowości.

Wina czerwone

Leon Millot – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą zazwyczaj pod koniec września. Mrozowytrzymałość w granicach -28°C. Wino stołowe dobrej jakości, o nieco zbyt niskiej kwasowości i aromacie wiśni, bzu i tytoniu Jedna z najlepszych odmian, z grupy tzw. „frankoamerykanów”. Ze względu na silny wzrost i wysoką odporność na przemarzanie Leon Millot może być uprawiany także w wysokich i przestrzennych formach.

Rondo – niemiecko-czeska odmiana o cechach ogólnoużytkowych. Dojrzewanie owoców wczesne, do spożycia na świeżo często już w sierpniu, na wino w połowie września. Aktualnie jedna z najlepszych odmian na czerwone wino. Wino bardzo dobrej jakości, o ładnej, rubinowej barwie, przyjemnym czereśniowo-malinowym aromacie, w typie łagodniejszego, lżejszego Pinot Noir, lub Syrah

Regent – niemiecka odmiana na dobrej jakości czerwone wino. Wytrzymuje mrozy -24°C. Wino o południowym charakterze, ładnej czerwonej barwie, średniej zawartości garbników, ale dobrze zrównoważone, ekstraktywne. Powinna być uprawiana w najcieplejszych rejonach Polski, na odpowiednich dla winorośli stanowiskach.

Przy pisaniu tego posta nieoceniona zostaje wiedza z książki Pana Romana Myśliwca – prawdziwego lidera polskiej myśli winiarskiej.

18595156_1392999327454893_2578307920541875329_o.jpgZdjęcie: portalenoturystyczny.pl

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: