Jutrzenka. Polska (!) odmiana winorośli 

Polskie winiarstwo się odradza. Można śmiało powiedzieć, że przeżywa największy boom od okresu międzywojennego. Poszczególne winnice tworzą wina świetne nie tylko jak na Polską, ale także skalę europejską. Powstają stowarzyszenia zrzeszające winiarzy z danego regionu. Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły stara się nawet stworzyć coś na kształt pierwszej polskiej apelacji, tworząc dokument – „Karta Winnic MPW”, w której to wskazuje się wprost listę szczepów, które członek stowarzyszenia może uprawiać, określenie używania środków ochrony roślin, nawozów, dopuszczalnej wysokości plonu, itd.

Polskie winogrodnictwo doczekało się także swojego, powstałego na Podkarpaciu szczepu. Wszystko zaczęło się od pierwszej (i właściwie jedynej) polskiej odmiany – Jutrzenka. Dzięki staraniom i uporowi Pana Romana Myśliwca, zwanego przez wielu polskim Bachusem, prace nad stworzeniem i rozwojem szczepu rozpoczęły się pod koniec lat osiemdziesiątych. Przez 10 lat nieprzerwanie trwały prace hodowlane oraz testy. Dopiero w 1998 roku uzyskano pierwsze wino z Jutrzenki.

Jutrzenka jest krzyżówką odmian francusko-amerykańskiego mieszańca Villard Blanc oraz Pinot Blanc.

Villard blanc (seyve-villard 12-375, SV 12-375), to stara francuska odmiana mieszańcowa, niegdyś uprawiana na szeroką skalę do wyrobu popularnych białych win stołowych. W 1968 roku zajmowała ona we Francji 21.400 hektarów i była trzecią pod względem powierzchni upraw odmianą na wina białe (po ugni blanc i sémillon).

Drugi ze wspomnianych rodziców Jutrzenki – Pinot Blanc (weiβer burgunder w Niemczech, rulandské bílé w Czechach) jest jasną mutacją bardzo starej odmiany pinot (której pierwotną, podstawową formą jest pinot noir o ciemnej skórce). Odmiana ta pochodzi z Burgundii, lecz dziś jest uprawiana głównie w Europie środkowej i w północnych Włoszech ze względu na zmieniające się w Europie uwarunkowania klimatyczne oraz ocieplenie klimatu.

Jutrzenka dojrzewa wcześnie, w drugiej dekadzie września jako odmiana deserowa a w trzeciej dekadzie września jako przerobowa. Wymagana suma aktywnych temperatur (w skrócie SAT – jest to prosta suma wszystkich średnich dobowych temperatur powietrza (TD) wynoszących ponad 10°C, odnotowanych w okresie od 1 kwietnia 31 października): 2550-2650 zależnie od stanowiska uprawy. W polskich warunkach klimatycznych pąki wytrzymują mrozy do -25 ºC.

Jutrzenka lubi ciepłe siedliska, dlatego w gorszych lokalizacjach miewa problemy z osiągnięciem pełnej dojrzałości oraz wydobyciem wszystkich aromatów. W takich regionach zrobione z niej wino miewa intensywne „zielone” aromaty – jak zielone jabłko i niedojrzały agrest oraz stosunkowo wysoką kwasowość. Z tego też powodu polecana jest przede wszystkim do kupażu (produkcji win z mieszania kilku szczepów), w celu wzbogacenia aromatów produktu końcowego (już dodatek rzędu 5–10 procent wystarczy by nadać wyrazistości i charakteru neutralnym winom), a także do produkcji win słodkich, zwłaszcza likierowych, wysoka kwasowość bardzo dobrze równoważy się z wysoką zawartością cukru.

Uprawiana w ciepłych lokalizacjach i na lżejszych glebach Jutrzenka pokazuje zupełnie inne oblicze, dając bardzo ciekawe, wytrawne wino odmianowe. Wyraźnie czuć w nim tony dojrzałych owoców: jabłek, cytrusów, agrestu, brzoskwini i gruszki, a także białych kwiatów: jaśminu, akacji i dzikiego bzu. Najbardziej charakterystyczne i cenione dla Jutrzenki są jednak nuty roślinno-ziołowe: świeżej mięty, liści czarnej porzeczki i białego pieprzu.

Dzięki swojej charakterystyce wzbudza zainteresowanie u Czechów oraz Słowaków, w niektórych miejscach jest tam już posadzona na próbę.

Czy Jutrzenka ma szansę stać się odmianą kojarzoną przez wszystkich entuzjastów wina ? Czy będzie wymieniana jednym tchem obok grüner veltlinera z Austrii lub tempranillo z Hiszpani ?

Czas pokaże 😉

Jedna myśl na temat “Jutrzenka. Polska (!) odmiana winorośli 

Dodaj własny

  1. Ciekawe jak rozwinie się ten szczep i czy zaistnieje w naszych listach ulubionych win. Jako fan wina właśnie amatorsko staram się obserwować rynek, czytam też sporo na https://vineo.pl/ o różnych odmianach winogron. Nic tylko próbować kolejne wina, bo przecież to jest w tym najważniejesze

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: