Polskie smaki

Firma 13 win jest jednym z niewielu polskich dystrybutorów, którzy tak odważnie stawiają na polskie wina. W ich ofercie można znaleźć kilkanaście etykiet polskich producentów. W tym roku planowana jest druga edycja projektu „Wrzesień Miesiącem Polskich Win”, podczas którego w każdym tygodniu września będą prezentowane dwie polskie winnice wraz z możliwością zdegustowania ich wyrobów. W ramach zapowiedzi tego wydarzenia miałem okazję wraz z innymi warszawskimi blogerami, zdegustować część, które lada moment znajdą się w ofercie 13 win.

WinnicaSkarpaDobrska – tegorocznego debiutanta poznałem podczas imprezy na Święcie Wina w Janowcu nad Wisłą (całość relacji z wydarzenia TUTAJ). Już wtedy doszedłem do wniosku, że jeżeli wszystkie polskie nowe winnice będą zaliczały takie debiuty jak Winnica Skarpa Dobrska, to nie można obawiać się o rozwój i przyszłość polskiego winiarstwa. Podczas degustacji utwierdziłem się jedynie, że warto przyjść do 13 win po butelkę Johannitera (nos pełen słodkich aromatów, brzoskwinie, porzeczki, w ustach na początku słodycz potem równoważona wysoką), czy Rieslinga (więcej cukru niż w Johanniterze, wyrównany jednak kwasowością, wino bardziej rześkie, w nosie kwiatowe). Warto się spieszyć, ponieważ cały aerał winnicy z okolic Kazimierza Dolnego to tylko 1 ha, a przy tak dobrym przyjęciu na pewno cały zapas szybko się rozejdzie. Szkoda, że do sprzedaży nie trafiło równie udane pinot gris, które także jest w ofercie młodej winnicy.

WinnicaModła – nie raz i nie dwa wybierałem się już do Winnicy Modła, a po degustacji moja determinacja jedynie wzrosła. Kolejna malutka winnica, która posiada powierzchnię uprawy wynoszącą ledwie 1 ha, ale dzięki czułej ręce właścicieli produkuje smaczne wina, charakteryzujące się niską ilością cukru resztkowego. Mieliśmy okazję spróbować różowego Zweigelta (dosyć wysoka jednak bardzo przyjemna kwasowość, niefiltrowane, przyjemne w piciu) oraz PinotGris (świetne na lato, nieco mętne, nos aromatyczny, owocowy, w ustach lekko szczypiące w język, wysoka kwasowość, oba wina będą dostępne za ok. 58,00 zł).

WinnicaGolesz – kultowa już polska podkarpacka winnica założona przez nestora polskiego winiarstwa, Pana Romana Myśliwca. Założona w 1982 roku, a więc w czasach, kiedy o uprawie wina myślało się najmniej, do dziś rozwija swoją ofertę. W 13 win będzie można kupić lub spróbować wino białe wytrawne czy wino różowe wytrawne. Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę wszystkich miłośników słodszych napitków na Elmer – wino białe, półsłodkie (cukier resztkowy na poziomie 35 g/l powoduje, że wino jest bardzo przyjemne, czyste, idealnie nadające się na spotkanie ze znajomymi – żeby nie powiedzieć na „babski” wieczór). Warto zwrócić uwagę, że wszystkie wina z Winnicy Golesz będą sprzedawane w cenie 49,00 zł. Z całą pewności szukając czegoś słodszego wśród polskich win warto zwrócić uwagę na Elmer.

WinnicaHople – powstała w 2005 roku, 5 hektarowa winnica w miejscowości Paczków w województwie opolskim, z całą pewnością jest warta uwagi. Bez najmniejszego zawahania można polecić ich czerwone wina (co jest niezwykłą wręcz rzadkością w przypadku efektów prac polskich winiarzy). Zarówno Quatro (kupaż 4 szczepów) jak i Testarossa (100 % Cabernet) to świetne wina (owocowe nuty, pieprz, balans pomiędzy kwasowością tak charakterystyczną dla naszego klimatu a słodyczą). Ciekawostką jest, że właściciel – fan motoryzacji – nadaje nazwy swoich win na cześć najwspanialszych aut w historii motoryzacji (znajdziemy też takie nazwy jak Corsa, Carrera czy Giulietta). Dobre wino jednak się odpowiednio ceni i za butelkę Quatro lub Testarossy trzeba zapłacić ok. 100,00 zł

WinnicaChodorowa – jeżeli śledzicie bloga i podobał Wam się post o najbardziej znanym polskim szczepie, Jutrzence (jeżeli jeszcze nie czytaliście to post znajdziecie TUTAJ), oraz chcecie sami się przekonać jak polskie wino z polskiego szczepu smakuje, to z całą pewnością polecam to z winnicy Chodorowa – tutaj w wersji półwytrawnej, przez co wyczuwalne słodkie owoce zarówno w nosie, jak i ustach. Dodatkowym atutem będzie cena – wino będzie dostępne za ok 46,00 zł. W ofercie 13 win znajdziecie także białego wytrawnego Johannitera oraz czerwone wytrawne Rondo, także charakterystyczne szczepy dla naszych rodzimych winnic. Podkreślić trzeba, że ponownie mamy do czynienia z mini winnicą, powierzchnia uprawy to ok. 1,4 ha

WinnicaPłochockich – najbardziej znana winnica w zestawieniu, które próbowaliśmy (relacja na blogu z wizyty w winnicy Płochockich TUTAJ). Winnica ma w tej chwili 4 ha, planowane jest powiększenie areału o kolejny 1 ha (w tym planowana jest uprawa tarasowa Rieslinga). W ofercie 13 win znaleźć można same przyzwoite wina: bardzo przyjemne różowy wytrawne wino (kupaż pinot noir oraz zweigelta, pełne słodkich owocowych nut zarówno w nosie jak i ustach, cukier resztowy na poziomie 8 g/l), ciekawą Hibię (kupaż głównie Hibernala oraz Traminera) zaproponowany w wersji półwytrawnej oraz czerwone wytrwane wino Ma-fo (kupaż, Marechal Foch, Rondo oraz odrobina Leona Millota). Wszystkie wina oferowane będą za ok. 60,00 zł.

Warto podkreślić, że to nie wszystkie wina, które można będzie kupić czy spróbować w 13 win. We wrześniu zaprezentują się też Winnice Wzgórz Trzebnickich, Sztukatówka, Kępa Wiślicka oraz Dwór Sanna. Cały czas w ofercie znajdują się wina m.in. z Winnicy Turnau, Winnicy Sandomierskiej, Winnica Zadora czy Saint Vincent.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: