Winnica Płochockich

Założona w 2005 roku Winnica Płochockich jest obecnie jedną z czołowych polskich winnic. Można śmiało stwierdzić, że mieści się w rankingu 5-ciu najbardziej znanych winnic. Efekt pracy państwa Płochockich można znaleźć zarówno w sklepach w prawie wszystkich miastach w Polsce, jak i wielu restauracjach, czy winebarach.

Wszystko zaczęło się od spotkania właścicieli z Panem Romanem Myśliwcem, nestorem polskiego winiarstwa, założycielem winnicy Golesz w okolicach Jasła oraz twórcy polskiego szczepu Jutrzenka. To po rozmowie z nim Barbara oraz Marcin Płochoccy, Warszawiacy, zdecydowali się najpierw na zakup małej działki w województwie Podkarpackim. Szybko uznali jednak, że odległość ze stolicy jest zbyt duża, żeby na weekendy dojeżdżać i hobbystycznie uprawiać winnicę. Zdecydowali się kupić ziemie w Darominie, województwie Świętokrzyskim, kilkanaście kilometrów od Sandomierza. Ziemia była od początku wybrana pod kątem profesjonalnej uprawy winorośli, dominują gleby lessowe, jak stwierdza z uśmiechem na ustach Pani Barbara Płochocka, nawet za dobra jak na uprawę winorośli. Winnica znajduje się na najwyższym wzgórzu w okolicy, przekraczającym 200 m n.p.m., przez co nie ma problemu z dostępem roślin do słońca. Przez prawie 10 lat właściciele dojeżdżali z Warszawy, spędzając w winnicy każdy weekend oraz urlop. W końcu jednak zaryzykowali, postanowili w całości poświęcić się uprawie winorośli oraz rozwijaniu winnicy.

Aktualnie uprawiany jest szereg odmian winorośli, czerwone: cabernet cortis, léon millot, maréchal foch, pinot noir, regent, rondo, zweigelt oraz białe: bianca, hibernal, johanniter, jutrzenka, muscaris, muscat, riesling, seyval blanc, sibera, solaris.

Dodać trzeba, że jeżeli komuś wina na miejscu tak przypadną do gustu, że nie będzie chciał wyjeżdżać, to winnica oferuje pokoje gościnne.

Państwo Płochoccy cały czas się rozwijają: przygotowywany jest teren o powierzchni 0,5 ha na (bodajże) pierwszą w Polsce uprawę tarasową, na którą najpewniej trafi Riesling. Jest to kolejne potwierdzenie, że polskie winnice coraz częściej oraz coraz odważniej stawiają na odmiany winorośli właściwej, odchodząc od hybryd, z czego można tylko się cieszyć.

Ponadto w piwnicy dojrzewa wino wykonane tradycyjną metodą kachetyjską (polegającej na długim macerowaniu i fermentowaniu winogron w miazdze razem ze skórkami, pestkami i szypułkami), które powstaje w glinianej amforze, zakopanej w piwnicy. Winnica Płochockich jest także tutaj absolutnym pionierem na polskim rynku.

Winnica Płochockich jest przykładem dla wszystkich małych winnic, które właśnie wchodzą na rynek. Pokazują, że można robić wysokiej jakości wina ze wszystkich szczepów, które znajdują się na winnicy. Co roku potwierdzają swoją klasę, jednocześnie nie zapominają o rozwoju, cały czas zaskakując klientów i krytyków.

Na uwagę zasługuje ich wino różowe (kupaż pinot noir oraz zweigelta), oraz praktycznie wszystkie wina białe – wybór konkretnego zależy od preferencji konsumenta. Nie można jednak na koniec nie wspomnieć o winie półsłodkim (100 % Riesling), które próbowałem podczas wizyty w winnicy (dopiero wchodzi na rynek), wyprodukowane klasyczną metodą tokajską (późny listopadowy zbiór, winorośl pokryta była szlachetną pleśnią). Przyjemnie słodkie, czyste aromaty, wyczuwalny miód. Py-szno-ści !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: