Winnica Turnau

Najwięcej polskich winnic znajduje się w województwach: lubuskim, dolnośląskim, małopolskim, świętokrzyskim oraz podkarpackim. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że 85% polskich winnic ma swoje terroir w tych 5 województwach.

Założyciele Winnicy Turnau: Tomasz Kasicki, Jacek, Zbigniew i Grzegorz Turnau (tak, tak, chodzi o TEGO Grzegorza Turnaua – znanego krakowskiego piosenkarza i barda) postanowili, że posadzą winorośl w Baniewicach w województwie ….  Zachodniopomorskim.

Wydaje się, że był to „strzał w dziesiątkę” ze względu na specyfikację miejsca: pofałdowany teren bogaty w delikatne, południowe stoki zapewniające odpowiednie nasłonecznienie winorośli, bliskość zbiornika wodnego pozwalająca zimą utrzymywać glebie wyższą temperaturę niż powietrze oraz podłoże piaszczysto-gliniaste dały efekt w postaci jednych z najlepszych polskich win (pierwszy butelkowany rocznik: 2014).

Większość polskich winnic zakładana jest według następującego schematu: wiele lat uprawy małego areału: 10-50 arów i dopiero powolny rozrost do 2-3 hektarów. Założyciele winnicy Turnau podeszli jednak do przedsięwzięcia na poważnie. Pomimo tego, że winnica została założona w 2012 roku, to dzisiaj liczy sobie ponad 28 (!) hektarów powierzchni – co sprawia, że jest jedną z największych polskich winnic. Posiada również pokoje gościnne oraz profesjonalną winiarnię wraz z salką degustacyjno – koncertową.

Uprawianą są tam: z odmian białych – auxerrois, chardonnay, hibernal, johanniter, riesling, seyval blanc, solaris a z odmian czerwonych cabernet cantor, dornfelder, pinot noir, regent, rondo.

Od początku swojej działalności zdobywa szereg nagród i wyróżnień na polskich i międzynarodowych konkursach. Chcociażby w tym roku wina białe zajęły pierwsze (Riesling) i drugie (Solaris) miejsce w konkursie Polskie Korki.

Winnca cały czas się rozwija, dokonano ostatnio nowych nasadzeń Rieslinga, z których produkowane ma być wino musujące robione metodą szampańską – dostępne w sprzedaży od 2018 roku.

Wielokrotnie na naszym facebooku zamieszczaliśmy informacje o tegorocznych nowościach – winie słodkim (późny zbiór, ok 80 g/l cukru resztkowego, winogrona pokryte były szlachetną pleśnią) oraz wina lodowego (180 g/l cukru resztkowego, jest to absolutnie pierwsze takie wino powstałe w Polsce, które zostało doskonale przyjęte i w dniu odwiedzin winnicy – 29.07.2017 r. – została już sprzedana ponad połowa z 1200 – stu 375 ml buteleczek wyprodukowanych przez Winnicę Turnau).

Nie można nie wspomnieć, że winnica od początku współpracuje z niemieckim enologiem i twórcą wina – Frankiem Faustem, który co 2 tygodnie przyjeżdża do Baniewic na kilka dni nadzorując pracę winnicy.

Podczas degustacji mieliśmy okazję spróbować wszystkich win, które są aktualnie w ofercie i … nie ma ani jednego, na które można powiedzieć złe słowo ! Począwszy od wspomnianego wyżej Rieslinga i Solarisa, przez Chardonnay, wspaniałe, świeże, delikatne Seyval Blank, Hibernala, półsłodkiego Johannitera, Rose, czewony kupaż w proporcjach 50/50 Rondo oraz Regent (trzymany w dębowych beczkach) oraz czerwone Cabernet kończywszy na winach słodkich. Oferta Winnicy Turnau jest kompletna !

Winnica przygotowała 2,5 godzinny program dla zwiedzających gości. Film promujący można obejrzeć tutaj – warto obejrzeć ten profesjonalnie przygotowany materiał. Na miejscu oferowany jest nocleg. Więcej o winnicy oraz ofercie sklepu można przeczytać na oficjalnej stronie winnicy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: