IX Święto Wina w Janowcu nad Wisłą czyli … jak ten czas leci !

26 maja 2018 roku odbyło się IX Święto Wina w Janowcu. Wydarzenie ważne nie tylko dla wszystkich entuzjastów polskiego wina, ale także dla bloga Winna Polska – relacja z zeszłorocznej edycji była jednym z pierwszych postów na naszym blogu, a już z całą pewnością postem, który osiągnął jedne z najwyższych „zasięgów”. Co tylko podkreśla, jak dużym zainteresowaniem cieszy się samo wydarzenie (relacja z VIII Święta Wina na Zamku w Janowcu znajdziecie tutaj).

IMG_3504IMG_3509

Rok minął, a my po raz kolejny, żądni wrażeń stawiliśmy się na Święcie Wina – chyba jednogłośnie okrzykniętym najlepszym wydarzeniem enoturystycznym 2017 roku. Spodziewaliśmy się sporej ilości osób, ale to co zobaczyliśmy przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Już kolejka do kasy, żeby kupić bilet wstępu zwiastowała, że będziemy musieli podczas wydarzenia uzbroić się w cierpliwość, aby porozmawiać z winiarzami. Kolejki do stoisk z jedzeniem przed zamkiem oraz ilość koców rozłożonych na polanie przy wejściu do zamku spotęgowała to uczucie, a krótki rzut okiem na parking, gdzie zobaczyliśmy kilka (jak nie kilkanaście) dużych autokarów, które przywiozły spragnionych wrażeń z całej Polski pozbawiło nas złudzeń – organizatorzy osiągnęli sukces, chyba nawet większy niż się spodziewali. Gdy przeszliśmy bramę wejściową… czuliśmy się niczym w środku średniowiecznego targu, otoczeni przez zabytkowe mury zamku oraz przekrzykujących się i dyskutujących ludzi, które wino od danego producenta jest najlepsze. Ludzie spacerowali z kieliszkami (co ciekawe, prawie zawsze w grupach kilkuosobowych), ustawiali się w kolejki do winiarzy. Momentami te kolejki były aż za duże, sami bardzo chcieliśmy spróbować win z Winnicy Solaris (od tego roku Winnicy Rodziny Mickiewiczów), jednak perspektywa stania przez 20 minut do jednego tylko producenta skutecznie nas zniechęciła. Przyłączamy się do głosów wszystkich, którzy uważają, że Święto Wina w Janowcu powinno trwać 2 dni – impreza ta jest po porostu za duża na jeden dzień i zaczyna brakować miejsca dla wszystkich chętnych…

IMG_3510

W tegorocznym Święcie Wina wzięło udział 9 winnic: Winnica Rzeczyca, Winnica Małe Dobre, Winnica Las Stocki, Winnica Skarpa Dobrska, Winnica Modła, Winnica Widok Wojszyn, Winnica Maja, Winnica Dom Bliskowice, Winnica Solaris (Winnica Rodziny Mickiewicz). Winnica Skarpa Dobrska udowodniła, że obok świetnych białych win produkuje także jedne z najlepszych czerwieni (choć wina te musiały „dojrzeć”, rocznik 2016 dopiero teraz pokazuję pełnię smaku), Dom Bliskowice posiada najrówniejsze wina, wszystkie na wysokim poziomie, równowagi kwasowości i cukru a Riesling z Winnicy Modła jest najlepszym winem na lato na rynku. Z miłych odkryć – bardzo przypadły nam do gustu białe wina z Winnicy Rzeczyca. Do tej pory nie mieliśmy okazji spróbować win, jednak ostatni rocznik (w szczególności Hibernal) prezentował bardzo wysoki poziom. Jest to wino o pełnej strukturze, z wysoką kwasowością, nutami tropikalnymi, a jednocześnie przełamane delikatną słodyczą. Z całą pewnością należy uważnie przyglądać się tej winnicy.

Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły, współorganizator wydarzenia (Obok Muzem Nadwiślańskiego w Kazimierzu), po raz kolejny potwierdza, że jest najprężniej działającym stowarzyszeniem w Polsce. Brawo! Do zobaczenia na X Święcie Wina w Janowcu !

IMG_3520IMG_3526IMG_3543

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: