Wywiad z Karolem Nizio – głównym enologiem w Winnicy Dwór Sanna

 

23 listopada 2018 roku Winiarnia 13 Win w Warszawie zorganizowała spotkanie z Karolem Nizio, głównym enologiem w Winnicy Dwór Sanna. Po spotkaniu oraz degustacji 6 świetnych win, mieliśmy okazję zamienić kilka słów z głównym gościem wieczoru.

 

  • Kiedy została założona Winnica Dwór Sanna ?

 

Karol Nizio: Winnica została założona w 2012 roku. Na początku była  to winnica o powierzchni 0,5 hektara. Pierwsze nasze nasadzenia to Solaris i Regent. Kolejny rok to następne 1,5 hektara nasadzeń, na których posadziliśmy odmiany: Muscaris, Johanniter, Seyval Blanc. Najnowsze zmiany to kolejny 1 hektar  dosadzony w tym roku, kiedy to dodaliśmy więcej Solarisa, Muscarisa, ale także dołożyliśmy też Rieslinga.

 

  • Czy wiążecie przyszłość z odmianami Vitis Vinifera, czy stawiacie na rozwój odmian hybrydowych ?

 

Karol Nizio: Zaczynamy wchodzić coraz mocniej w Vinifery, przede wszystkim w kontekście win musujących, w produkcji których chcemy się rozwijać w przyszłości. Widzimy jednak też duży potencjał w hybrydach.

 

  • Czy skupiacie się na winach produkowanych dla gości hotelu Dwór Sanna, czy chcecie sprzedawać wina na terenie kraju oraz startować w konkursach ogólnopolskich w celu rozwoju winnicy jako niezależnego bytu ?

 

Karol Nizio: Nie staramy się tworzyć win pod konkretne rynki, tylko staramy się tworzyć wina, które smakują nam osobiście. Przy okazji bardzo lubimy i trochę uzależniliśmy się od eksperymentowania, czyli tworzenia bardzo małych ilości różnego rodzaju win. Nie zależy nam na tworzeniu dużych ilości win, które mielibyśmy sprzedawać np. w marketach – to nie jest nasz cel. Chodzi nam o małe partie totalnie różnych win – od czerwonych, przez pomarańczowe, białe, różowe, od spokojnych po musujące.

 

  • Z którego wina jesteś najbardziej dumny ?

 

Karol Nizio: Moim zdaniem Lasy Roztocza – to jest wino nad którym spędziłem naprawdę dużo czasu. Dodatkowo bardzo cieszy mnie tegoroczny pomarańczowy pet – nat. Przy jego produkcji macerowaliśmy winogrona przez 10 dni w bardzo niskiej temperaturze, sam jestem zaskoczony efektami tej pracy.

fullsizeoutput_bb6

  • Jakie plany na przyszłość ? Zamierzacie powiększać winnicę czy będziecie poprawiać jakość i dalej rozwijać się na tej powierzchni jaką macie ?

 

Karol Nizio: Nie planujemy skalować naszej winnicy. Naszą górną granicą będzie prawdopodobnie ok. 6 hektarów powierzchni nasadzeń, do której będziemy dążyć w przyszłości. Chcemy jednak nadal zostać małą manufakturą wina, nie chcemy kierować się w strefę przemysłową.

 

  • Dalej będziecie rozwijać hybrydy czy odważniej postawicie na Vinifery ?

 

Karol Nizio: Na tę chwilę jestem bardziej za hybrydami, ale ten rok klimatycznie pokazał, że można w przyszłości coś ciekawego produkować z Vinifer. Na tę chwilę jeżeli Vnifery, to wino musujące.

Więcej informacji o Winnicy Dwór Sanna znajdziecie tutaj.

Reklama

Jedna myśl na temat “Wywiad z Karolem Nizio – głównym enologiem w Winnicy Dwór Sanna

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: